Masdevallia angulata
Występowanie:
Kolumbia i Ekwador. Gatunek ten jest stosunkowo pospolity i lokalnie występuje obficie w rejonach górskiego lasu deszczowego w prowincjach Pichincha, Imbabura oraz Manabí na północnym zachodzie Ekwadoru. W dodatku rośliny te stosunkowo niedawno odkryto w sąsiadującej południowej Kolumbii, powyżej rzeki Ricaurte w departamencie Narino. Gatunek występuje z reguły na wysokości 1500-2100 m, lecz w prowincji Manabí w Ekwadorze znajdowano go na niższych wysokościach - ok. 600 m. Wydaje się, że rośliny te czują się równie dobrze, rosnąc jako epifity na omszonych drzewach w górskim lesie deszczowym, jak i w próchnicznej ziemi w cienistych miejscach, czy nawet na poboczach dróg. Okazjonalnie spotykany jest także na skałach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 1°C. Średnia wilgotność waha się od 60% w styczniu do 81% w październiku. Opady od 18 mm w styczniu do 173 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/12.6 w lipcu do 27,2/11,6 w lutym. Okres kwitnienia: jesień i zima.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany przez hodowców to jesień i zima. Hodowcy twierdzą, że jest to gatunek łatwy w uprawie i bardzo tolerancyjny na cieplejsze warunki uprawy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit, litofit lub roślina naziemna o sympodialnym typie wzrostu osiągająca rozmiary 11-24 cm.
Pseudobulwy:
Fioletowe pseudobulwy u podstawy każdego przyrostu mają 3,0-6,5 cm długości. Te grube, wzniesione łodygi są otoczone przez 2-3 luźne, rurkowate pochwy.
Liście:
Liście mają 8-18 cm długości włączając w to 2-3 cm rowkowane ogonki liściowe. Wzniesione liście mają grube, skórzaste wydłużone blaszki, których szerokość wynosi 2,5-3,5 cm. Są one barwy szaro zielonej, lecz spód liścia ma odcień fioletowy.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 2,5-6,0 cm długości. Półwzniesiona lub pozioma łodyżka wyrasta u podstawy łodygowatej pseudobulwy.
Kwiaty:
1 na pęd kwiatowy. Duże, mięsiste, bardzo nieprzyjemnie pachnące kwiaty kwitną przez około 6 tygodni, lecz roślina stale tworzy nowe kwiatostany przez okres około 4 miesięcy. Górny płatek okwiatu zewnętrznego zabarwiony jest na kolory od żółtego do pomarańczowego i kropkowana, przez co nabiera odcienia czerwonego lub fioletowego. Ma ona 2,5 cm długości i 1,9 cm szerokości i połączona jest z bocznymi płatkami okwiatu zewnętrznego na długości ok. 1,4 cm od podstawy, tworząc szeroką, cylindryczną rurkę. Trójkątna, wolna część wierzchołkowa kurczy się i przechodzi w smukły, wzniesiony ogonek o długości 2,0-3,7 cm. Wewnętrzna powierzchnia bocznych płatków jest gęsto pokryta ciemnymi, czerwono-fioletowymi plamkami. Zewnętrzne płatki okwiatu mają długość 3,8-5,3 cm i są połączone ze sobą u podstawy na długości ok. 3 cm tworząc blaszkę o szerokości 3,5 cm. Trójkątne, wolne części wierzchołkowe przechodzą w cienkie ogonki o długości 1,5-2,3 cm. Kremowo zabarwione płatki wewnętrzne mają 3 fioletowe żyłki. Warżka jest gęsto pokryta rozrzuconymi, czerwono-fioletowymi kropkami, a biały prętosłup ma fioletowe brzegi.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |